[Kitap] Cennetteki Kaplumbağalar

Kübra | 7/11/2015 |

Yazar: Vedat Onat
Sayfa Sayısı: 144
Yayınevi: Postiga Yayınları
Baskı Yılı: 2015
Büyük Ayı, Küçük Ayı'nın kulağına doğru eğilip fısıldayarak: "Doğa Ana kış uykusundan uyandı. Tabiat özgürlüğünü kazanacağı savaş için hazırlanıyor. İnsanların devri sona erecek, doğa yenilmez," dedi…
Cennetteki Kaplumbağalar, macera ve serüvenle dolu uzun bir yolculuk. Deniz kaplumbağalarının Tunus'tan yolca çıkıp Mersin'deki yumurtalama bölgelerine varana değin başlarından geçen olağanüstü yaşam hikâyelerini konu alan bu hikaye, yediden yetmişe herkesin daha bilinçli olmasını sağlayacak yol gösterici ve keyifli bir eser. Öğretici ve bilinçlendirici olmasının yanında, toplumun trajikomik yanlarını deniz altındaki farklı canlılara aktararak empati duygusunu aşılıyor ve kaplumbağaların sesi olup insanlığa önemli bir mesaj veriyor:
"Biz de varız ve tıpkı sizin gibi yaşamak istiyoruz."


145 sayfalık bir kitap olmasına rağmen kapağı gibi içi de güzel olan bir kitaptı Cennetteki Kaplumbağalar.

Adından da anlaşılacağı üzerine esas kahramanlarımızın kaplumbağalar olduğu ve onların yumurtlamak için memleketleri  Tunus’tan Mersin’e uzanan yolculuklarını ve bu yolculuk sırasında karşılaştıkları güçlükleri okuyoruz.

Ve aslında asıl acımasız olan yaratıkların insanlar olduğunu bir kez daha görmüş oluyoruz.Gerçekten de dünya sadece bizimmiş gibi yaşamaya ne zaman bir son vereceğiz ve çevremizde yaşayan diğer canlılara da yaşama hakkı vereceğiz!! Gerçi insan insana kıyarken kendisi dışındaki diğer canlılara değer vereceğini düşünmek sanırım çok uçuk bir ütopya olur.

4 yorum:

  1. Kitabımı yorumladığın için teşekkürler..

    YanıtlaSil
  2. Okuduğum kitaplardan, tavsiye ederim

    YanıtlaSil
  3. Çok güzeldi, keşke devamı olsa

    YanıtlaSil

Copyright 2013 © BİR OTAKUNUN DÜNYASI

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI