[Kitap] Arsen Lüpen Kibar Hırsız

Kübra | 4/24/2014 |
7458_626685344026146_1332335337_n


İsmim ve yüzüm ben değilim. Binlerce isme girerim.

Ben onların deyimiyle kibar hırsız, benim tanıklığımla Arsen Lüpen, gördüğünüz her yerdeyim.
Planlı hareket ederim ve birden fazla olasılığı göz önüne alırım. Asla tahminlerde bulunmam, işimi şansa bırakmam.
Her zaman çalacak, kıracak ya da aldatacak değilim ya, vakit buldukça kurtarıcı cin rolünü de üstlenirim. Kimi zaman insanları sırlardan korumak gerekir. Ben doğru kararları veririm. Cesurum çünkü kendimi hepinizden daha az önemsiyorum.
Hayat bazen çözülemeyecek kadar karmaşık görünür. Yeterince dikkatli bakmazsam, burnumun ucu bile yabancı gelir. Yüzümden korkmaya başlarım. Sürekli farklılaşan ve milyonlarca isim taktığım bu yüz bir karabasanın parçası olur. Tanımamak için değil, kaçtığım kimliğimle karşılaşmamak için değişirim durmadan. Bir an kendim için yaptıklarımın amaçsızlığı karşısında yenik düşerim. Canavarlaşan bedenimdeki çocuksu samimiyeti arar gözlerim.
Öyle bir hırsız düşünün ki işini hayranlık uyandıracak derecede ustalıkla yapıyor, şartlar ne olursa olsun neşesini kaybetmiyor, istemediği hiçbir şeyi yapmıyor, elinden geldiğince silah kullanmıyor ve kılıktan kılığa giriyor. Yoksullara dokunmuyor ama sonradan görme, cimri zenginlerle uğraşmaya bayılıyor. Onun için hayat bitmek bilmez bir hazine ve bütün kadınlar güzel...
Kendisi herhangi biri olabilir: Şoför, tenor, kitapçı, iyi aile çocuğu, delikanlı, yaşlı, Marseilles'li gezgin bir tüccar, Rus hekim, İspanyol matador...
Maurice Leblanc'ın bir asırdan fazla bir zaman önce hayat verdiği Arsen Lüpen elinizdeki kitapta yer alan dokuz öyküde doğuyor, arada hatalar yapsa da bunlardan dersler çıkarıyor ve kendisini sonunda hırsızların pirine dönüştürecek bir çıraklık evresi geçiriyor.

Kibar ve küstah hırsızımızın maceraları bir transatlantikte başlıyor ve sonrasında kendinizi kimi zaman onunla birlikte bir hapishanede, kimi zaman tarihi bir kalede, bazen de çocukluk günlerini geçirdiği ufacık bir odada buluyorsunuz.

Bu öykülerde Lüpen'in zekâsına ve alaycı tavırlarına hayranlık duyarken ezeli düşmanı Ganimard'la ve ünlü dedektif Herlock Sholmes'le de tanışacaksınız.arsenlupen

Yorum:

Sherlock Holmes'in rakibi Arsen Lüpen ile sonunda tanıştık!!!! :)
Kitap hakkında ne yazsam bilemiyorum ama kibar hırsızımızın zekasına hayran kaldım.İtiraf ediyorum okuduğum diğer kitaplardan çok farklıydı.Dokuz hikayeden oluşuyordu ve Arsen Lüpen bu dokuz hikayeden  doğuyor.Her hikayeyi çok sevdim ben.
Arsen Lüpen'in ilk hırsızlığı...
Arsen Lüpen'i Arsen Lüpen yapan hikayeyi...
Ve aynı hikayede hırsızlık yapacakken onu dolandıran aileyi...
Bu hikayenin devamını çok merak ediyorum aslında,Arsen Lüpen'in intikamı alıp almadığını en çokta. :D

Benim okuduğum Olimpos yayınevinden çıkan kitabı.Aldığım iki kitapta o yayınevinden çıkmış.Umarım başka kitaplarını da çıkartırlar.İlk kitapta Herlock Sholmes'te geçiyor. :D Ama ellili yaşlarında dedektif.

Kitabı okurken şunu da farkediyorsunuz ki Arsen Lüpen sadece hırsızlık yapmıyor,kendisininde dediği gibi aynı zamanda insanlara yardımda ediyor bir nebze.

Çok fazla bir şey yazmaya gerek yok.Kısacası ben bu karaktere bayıldım.
Kitap biter bitmez diğer iki kitabı da aldım hemen. :D

max1125957382-front-cover

Arsen Lüpen'in filmi de var ama ben pek beğenmedim açıkcası.Kitabı okurken hep daha farklı hayal ettim ben Lüpen'i.O yüzden filmin gölge düşürmesini istemiyorum hayalimdeki Arsen Lüpen'e.Keşke Arsen Lüpen karakteri de sinemada Sherlock Holmes kadar başarılı olabilseydi.Umarım ileri de olur.Olmasa bile bize kitapları yeterde artar bile. :D

Arsen Lüpen hakkında kısa bir bilgi ;

Arsen Lüpen (Arsène Lupin), Fransız roman karakteridir. Yazarı Maurice Leblanc, bu karakteri oluştururken ünlü Fransız anarşist ve akıllı bir hırsız olan Marius Jacob'dan esinlenmiştir. Arsen Lüpen serisi 7 kitaptan oluşmaktadır. Onun için, hırsızların piri denilebilinir. Her zaman esprili ve kibardır. Kandan nefret eder, olabildiğince silah kullanmaz, Jiu Jitsu bilir, iyi rol yapar, iyi nişancıdır. Her zaman istediğini elde eder. Kadınları kendine âşık etmekte üzerine yoktur fakat her zaman onları bir şekilde kaybeder.

Peyami Safa, "Cingöz Recai" isimli karakteri Lüpen'den etkilenerek oluşturmuştur.


Untitled-5

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Copyright 2013 © BİR OTAKUNUN DÜNYASI

BLOG DESIGN BY BİR OTAKUNUN DÜNYASI